23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Örnek Konuşma Metni

20 Nis 2010 · Kategori: Ders Notları 

Bugün 23 Nisan.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920, halkın kendisini, seçtiği temsilcileri aracılığı ile yönetmeye başladığı günün adıdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, Türk Ulusu’nun binlerce yıllık tarihindeki en büyük devrimi simgeleyen 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır.

Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü Ulusumuza aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş ve bu yönüyle de büyük Önderimiz dünya ölçeğindeki eşsiz liderliğini bir kez daha göstermiştir. Seksen beş yıl önce kurulan genç Cumhuriyetimiz, bu geçen süre içerisinde pek çok güçlüklere rağmen tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmiş ve Türk Ulusu ATATÜRK İlke ve Devrimlerini, Cumhuriyetin temel niteliklerini özümsemiştir.

Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi, ülkemizi ilgilendiren siyasal, ekonomik, iç ve dış her türlü kararların sadece Türk Ulusuna ait olduğu, başkaca hiçbir ülkenin veya yabancı kuruluşların bu kararlarda hükümranlık hakkı olamayacağı ve egemenlik haklarımızdan kısmen veya tamamen vazgeçme anlamına gelen her tür teslimiyetçi siyasal anlayışlara kesinlikle izin verilemeyeceğini ifade eder. Ancak ne yazık ki son yıllarda demokrasi, insan hakları ve yerel yönetimleri güçlendirme adına dış güçlerin etkisiyle yapılan bazı düzenlemelerin etnik ve dinsel ayrılıkçı hareketleri cesaretlendirdiği ve ülkemizde bir kardeş kavgası yarattığı bir gerçektir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak tek amacımız akıl ve bilimin önderliğinde çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu da aşmaktır. Binlerce yıllık ortak bir tarih ve kültürel birikimin yarattığı Türk Ulusu, bütün sorunlarına çözüm bulacak ve uygulayacak güç ve yetenektedir. Her kuşak kendisinden sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır. Bu, Ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza olan en temel görevimizdir.

En yakın zamanda tüm sorunlarını çözmüş bir Türkiye göreceğimiz inanç ve temennisiyle tüm Ulusumuzun ve çocuklarımızın bayramını kutluyor, bu vesileyle bu günleri bize armağan eden Büyük Önderimizin önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum.

23 Nisan Şiirleri


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

6 Yorum to “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Örnek Konuşma Metni”

 1. senanur on 22 Nis 2008 18:32

  süper çok detaylı açıklama idi. bu siteyi begendim. hazırlayanlara teşekkür ediyorum.

 2. avşa on 21 Nis 2009 21:29

  çok güzel bir yazı ödevlere çok yarıyor

 3. sinem on 22 Nis 2009 16:54

  Ben 23 nisanla yazılan bu yazıyı beğendim herkesin 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun yazınız için teşekkürler

 4. cansu on 23 Nis 2009 19:28

  bu günlerimiizi ATATÜRKE yani ATAMIZA borçluyuz seni çok seviyorum atam

 5. feyzanur on 18 Nis 2010 11:10

  çok güzel tşk

 6. onur on 20 Nis 2010 17:38

  çok güzel yapan kişiye çok teşekkür ediyorum yapan kişlerin sayesinde 100 ve artı aldım ellerinize kollarınıza bol bol sağlık.thank you

Yorum yapın.