Aşk-ı Memnu Konusu – Ayrıntılı İnceleme

19 Ağu 2008 · Kategori: Kitap Özetleri 

Aşk-ı Memnu
Halid Ziya Uşaklıgil

Firdevs, elli yaşlarında ve gözü yükseklerde olan bir kadındır. Hatta eşini de genç yaşında bu tür davranışları yüzünden kaybetmiştir. Eşi artık sonunda Firdevs Hanım’ın para ve şöhret hırsından bunalmış, bir gün Firdevs Hanım’ın genç aşıklarından gelen mektupları fark ederek kalp krizinden vefat etmiştir. Firdevs Hanım ise çok kısa bir süre yas tutarak, tekrar gezinti yerlerinde görünmeye devam etmiştir. Ayrıca ölümüne rağmen kendisini anne yaptığı için eşine nefret duymaya devam etmiştir. Firdevs Hanım’ın kızları olan Bihter 22, Peyker ise 25 yaşında ve evlidir. Peyker annesinin istemediği bir evlilik yaparak bir memurla evlenmiştir. Hatta bir de hamiledir ve Firdevs Hanım’ı büyükanne yapacaktır. Bu durum Fidevs Hanım için çok korkunçtur. Çünkü yaşlanma düşüncesi bile onu çılgına çeviriyordur. Bu yüzden de kızına içten içe bir nefret duymaktadır.

Firdevs Hanım ve kızları herkes tarafından tanınır ve her yaptıkları, giydikleri olay olur; beğeni kazanırlardı. İstanbul’un gezinti yerlerinde “Melih Bey Takımı” diye anılırlardı. Onlar için şöhret, zenginlik, mücevherler, giyim her şeyden önemliydi.
Adnan Bey ise kırk beş yaşında, zengin bir adamdır. Nihal adında genç bir kızı, Bülent adında küçük bir oğlu vardır. Karısı ölmüştür. Bülent yatılı okulda okumaktadır. Adnan Bey şuhluğu ve serbestliğiyle ün alan Firdevs Hanım’ın kızı Bihter’le evlenir. Bihter bu evlenmeye, sırf Adnan Bey’in zenginliği yüzünden razı olmuştur. Artık kocaman bir evde zengin bir hayat sürecektir. Hizmetçiler, mücevherler, kıyafetler… Bu, tam onun istediği gibi bir yaşamdır.
Nihal bu evlilikten hiç memnun değildir, babasını başkasıyla paylaşma düşüncesiyle Bihter’den nefret etmektedir. Hatta babasına da Bihter’i aralarına soktuğu için kızmaktadır. Fakat küçük yaştaki Bülent bu durumdan gayet memnundur; çünkü genç bir anneye sahip olmuştur. Firdevs Hanım ise kızını zengin bir koca ile evlendirdiği için memnun, fakat bir yandan da kızına karşı olan kıskançlığından dolayı bir kin beslemektedir.
Kısa zamanda Bihter’in düşünceleri değişmeye başlar. Genç bir insanın yalnız servete değil, sevmeye de ihtiyacı olduğunu anlar. Bir süre sonra da kocasının çapkın yeğeni Behlûl ile aralarında bir “yasak aşk” başlar. Behlûl, hayatta eğlenceden başka bir şeye değer vermeyen, her gününü başka bir kadınla geçiren biridir. Fakat bu sefer hayatının aşkını bulduğunu düşünmektedir. Fakat yanılmaktadır. Çünkü bu aşk onu çok kısa bir süre eğlence hayatından uzak tutar. İki hafta içinde Behlûl yine eğlence hayatına kaldığı yerden devam eder. Bihter ise geceleri Behlûl’ün eve gelmediğini fark ederek çok üzülmektedir. Çünkü bütün umudunu bu aşka adamıştır.

Dizi Oyuncuları İçin Tıklayın

Adnan Bey ise bütün bunlardan habersiz genç karısının güzelliğiyle gurur duymaktadır. Diğer yandan da kıskanmaktadır. Nihal’in Bihter’i kıskandığını anlayarak, kızının bu yersiz hislerini umursamamamaktadır. Ona daha çok ilgi göstermek yerine zamanla ondan uzaklaşmaya başlar. Bu uzaklaşmada Nihal’in de payı vardır. Bihter’e olan nefretini babasına yansıtmaktadır. Bu düşüncelerini ise yalnız Behlûl’le paylaşabilmektedir. Behlûl’le beraber büyüdüklerinden dolayı aralarında ağabey kardeş muhabbeti vardır. Fakat zamanla Nihal’in serpilip güzelleşmesiyle Behlûl’ün ilgisini çekmeye başlar. Zaten Behlûl de Bihter’le aralarında olan “yasak aşk”tan ve yaşadığı serüvenli yaşamdan bıkar. Nihal’e olan sevgisi artmaya başlar ve onunla evlenmeye karar verir. Bu düşüncesine ilk destek olan Firdevs Hanım’dır. Bu evlenme düşüncesini herkes iyi karşılar. Evde bu durumdan memnun olmayan yalnız bir kişi vardır: Bihter.
O, aşkını korumak için isyan eder. Adnan Bey’e bu evliliğin sandığı kadar iyi bir düşünce olmadığını açıklamaya çalışır. Fakat Adnan Bey Bihter’in bu evliliği neden istemediğini anlayamaz. Bihter bu evliliğin olmaması için hiçbir şeyin fayda vermediğini görünce her şeyi meydana çıkarmayı düşünür. Böylece, hem kendisine rakip olan Nihal’den, hem kendisini böyle yüz üstü bırakan Behlûl’den, hem de bu evlenmeyi hazırlayan annesinden öç alacaktır.
Sonunda her şey anlaşılır; Bihter kendisini öldürür; Behlûl kaçar; Nihal de, hayalleri kırılmış olarak yine eskisi gibi babasıyla yalnız kalır.

Kitap Özeti İçin Tıklayın


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

20 Yorum to “Aşk-ı Memnu Konusu – Ayrıntılı İnceleme”

 1. aslıgül okkay on 15 Eyl 2008 13:10

  ya çok güzel bir dizi kanal d zaten her zmöan böle güzel projelre imza atıyo.yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyorum

 2. semra on 18 Eyl 2008 13:01

  cok guzel bi dizi ve eminim insanlar buna kitlenicek …ben makedonyadan burada bile izleniyor….

 3. asiye on 18 Eyl 2008 20:37

  diziyi çk beğendim zaten oyuncularıda seviyorum okuduğum kitapların dizi olarak yayınlanması çk hoşuma gidio

 4. beren on 19 Eyl 2008 13:42

  çok başarılı bir dizi çok tutucak eminim oyuncu kadrosu çok başarılı ve senaryo çok etkiyici..gururumuz kanalD AİLESİ SONSUZ BAŞARILAR

 5. sera on 26 Eyl 2008 18:18

  harika abyıldım yaaaaa müthiş yani tebrikler

 6. çiğdem on 11 Eki 2008 18:36

  en çok bihterin kendis,ini öldürmesi ilgimi çekti. behlül ve nihalin aşık olması saçma onlar yeğen değillermi abi kardeş gibi olduklarına göre
  aşık olmaları saçma gibi ama olsun kitap çok sürükleyici

 7. mehtap başer on 16 Eki 2008 13:27

  hayata hırs bazen insanın gözünü kör edebiliyor bihter de hırsına kapılıp evlenmiş ve hesaba bir gün aşık olacağını getirmemiş gerçekten yazık ama behlül ün nihal e aşık olması kısmı süper olmuş. eee bihter de bunları yaşamalı yani kötülerin sonu..

 8. gizem on 19 Eki 2008 13:30

  nıhalle beglul cokyakısıyolar super bı roman cok guzel olmus tebrıkler nıhal ve beglüle byılıyorumm boyle bı guzel ve yakısıklılık olamaz heraldeeeeesuperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 9. tatlı girl(KÜBRA) on 21 Eki 2008 19:56

  yaa süper bi roman çok beğnyorm ayrıca behlülle nihall çok ykışıyolarr

 10. ecrin on 25 Eki 2008 14:13

  ben kitabı beğendiimm

 11. ela on 27 Eki 2008 18:29

  kitap mükemmel ben ama kitapın orjinalini okudum tabi oda harika ama daha farklı ama cidden şuan daki kadro mütiş süppeer bir seçim BAŞARILAR Dİliyom…

 12. selin on 28 Eki 2008 16:27

  ay çok güzel bi dizi bayıldım keşke sonu böyle bitmese bu roman süper bayıldım inş sıkıcılaşmaz ve he heyecanlı kalır

 13. duygu on 30 Eki 2008 10:11

  yaaa film acayip güsell ve kitabın özetinii okudumm ve inanamadım yaa bihterin behlüle aşık oldunu anlamıştım ama nihalle behlülün evlenicekleri aklımın ucundan bile gecmesdii yanii çok çok sasırdımmmm ama bihtere hiçç hiçç acımadım ölsünn ohh ohh adnanın duygularuyla oynadıı gıcıkkkkk:):)para düşkünüüüüü:)))

 14. h4z3L on 01 Kas 2008 18:56

  ben bihtere bayılıyorum. behlül çok yakışıklı bence bihter le behlül çok yakısıyorlar. behlülü çooookk seviormmm. cnm benbim bnm harika bi dizi bu çoookk güshell

 15. zarema on 01 Kas 2008 21:14

  çok gzl ben kitabı okumadım ama özeti gerçekten gzl bi şey merak ediyorum peki kanal d de olan dizide de böğlemi olacak???

 16. kardelen on 06 Kas 2008 21:57

  Nihal ve Behlül’ün aşk yaşaması hakikaten saçma ve uygunsuz. İnşallah böyle bir şey olmaz bu dizide de (hoş olmaya başladı bile ama..) Behlül ve Bihter gerçekten birbirine yakışıyor. Umarım evlenirler dizinin sonunda.

 17. seyma on 12 Şub 2009 22:52

  kıvanc tatlıtuga hastayım onu cok sevıyorum ve bütün hayatı boyunca basarılı olacagına inanıyorum

 18. YASEMİN on 13 Şub 2009 14:48

  ben kitabını okudum ama film daha güzel çok hoş bir film herkese tavsiye ederim ayrıca kıvanç tatlıtuğ çok yakışıklı

 19. sinem on 20 Şub 2009 14:27

  gerçekten hiç beklemediğimiz şeyler oluyo ben bihterle behlülün bir araya geleceğini düşünüyordum

 20. dilek on 13 May 2010 15:35

  sonu çok kötüü olcak üzülüyorum

Yorum yapın.