Begin Oğlu Emren – Dede Korkut hikayeleri

Dede Korkut Hikayeleri
Dr. Pervin Ergun

Özet:

Oğuzlar’a her yıl altın, gümüş olarak gelen haraç bir sene at-kılıç ve çomak olarak gelir. Oğuz Beyi çok sinirlenir. Ama yanındakiler sinirlenmemesini söyler. ‘Bunları Begil denilen bir yiğit var, ona verelim, bize duacı olsun’ der. Begil çok yetenekli bir avcı ve çok iyi bir yiğittir.geyikleri ok atmadan sadece ipiyle avlar. Kazan Bey ‘hüner sende midir atta mıdır’ diye sorunca bendedir dedi ancak Kazan buna katılmadı. Buna üzülen Begil hediyeleri geri verir küser ve oradan ayrılır.
Evine döner ve ava çıkar. Avda ayağını kırarak sakatlanır. Önceleri kimseye söylemedi ama bu herkese yayıldı. Casus hemen bunu kafire iletti. Kafir ilinde de Begil’in casusu vardı ve ‘başınızın çaresine bakın’ diye haber gönderdi. Kafir Begil’in üzerine ordu gönderirken Begil oğluna şöyle der: ‘oğul git de oğuz ilinde Bayındır’ı bul, ondan yardım iste’ Oğlu kabul etmedi. ‘ben Allah yolunda gururumla savaşayım’ dedi. Begil de zırhını ve silahlarını oğluna giydirdi. Kafirlerle savaştı. Savaşırken de Allah’a yalvarmayı unutmadı. Allah ona kırk yiğit gücü verir. Sonunda putperest kafire karşı galip geldi. Mutluca evine döndü. Dedem Korkut geldi, dualar etti.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

4 Yorum to “Begin Oğlu Emren – Dede Korkut hikayeleri”

 1. Selim on 20 Şub 2008 19:13

  pervin hanım sizden çok tşkr ediyorum siz olmasaydınız edebiyat öğretmenimin werdiği ödevi asaatlerce yazacaktım 😀 saolsınız özetini çıkarmışsınız size hayatınızda başarılar diliyorum salıcakla kalın!

 2. elif on 28 Şub 2008 21:40

  teşekkür ederim çok işime yaradı…

 3. sadiye on 28 Nis 2008 12:46

  super olmuş ellerinize sağlık

 4. banu on 09 May 2010 11:02

  size çok teşekkür
  ediyorum çok işime yaradı

Yorum yapın.