Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis

14 Oca 2008 · Kategori: Kitap Özetleri 

Site kullanıcılarının isteği üzerine eklenmiştir,  incelemenin devamında özeti okuyabilirsiniz,  iyi çalışmalar dileriz.

Çocuk Kalbi
Edmondo De Amicis

A) BİÇİMSEL ÖZELLİKLER

1) KİTABIN OYLUMU : Kitap 26 cm boyunda,14 cm genişliğinde ve 32 sayfadır. Hacim ve kalınlık bakımından ilköğretim 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yaşına ve gelişimine uygundur. Fakat 5.sınıflarda okuyabilir.

2) KİTABIN BASKISI : Kitap dayanıklı ve mat bir kağıda basılmıştır.

3) KİTABIN CİLTLENMESİ : Ciltleme telle yapıldığı için dayanıklıdır.

4) KİTABIN KAPAĞI : Kitabın kapağı kalın ve kaliteli bir kartondan yapılmıştır. Kapağın resmi canlı ve çekici değil tam tersi soluk renklerle boyanmıştır. Kapağın resmi konuyla alakalıdır. Kapaktaki yazılar siyah renkle yazılmıştır. Yazıların rengi resmin rengine göre daha uyumludur.

Kapağın en üstünde yazarın adı ve soyadı yazılmıştır. Bu yazının hemen altında daha büyük puntoyla yazılmış kitabın adı yer almıştır. Kapağın en altında yayınevinin adı yazılmıştır. Kitabın arka kapağında ise hikayeyi özetleyici yazı ve kitabın hangi yaş grubuna yazıldığı belirtilmiştir. Fakat kitabın kapağında kapak resmini yapan ressamla ilgili hiçbir bilgi yoktur.

Gömlek kapakta kitabı düzenleyen kişinin adına yayınevinin adına ve adresine yer verilmiştir.

5) YAZI ÖZELLİKLERİ : Sayfanın zemini beyaz renkte olup yazılar siyah renkte yazılmıştır. Yazıların büyüklüğü seviyeye uygun olup 18 puntodadır. M.E.B in önerdiği harfler tam anlamıyla kullanılmamıştır. (a,ğ,g,y) Yani bilgisayar harfleri kullanılmıştır. Bu da çocuğu harflerin yazılış şekilleri konusunda tereddüde düşürür

6) KİTABIN ADI : Kitabın adı kısa ve seviyeye uygundur.

B) RESİMSEL ÖZELLİKLER

Kitapta kapak hariç hiçbir resim bulunmamaktadır. Bu da çocuğun kitabı okumamasına neden olabilir. Ve çocuğun kitabı okurken canı sıkılabilir kitabı okumaktan vazgeçebilir.

C) DİL VE ANLATIM ÖZELLİKLERİ

1) DİL ÖZELLİKLERİ : Kitapta anlatılan olayları 3. sınıfa giden bir öğrenci yazdığı için olaylara açık ve sade bir dil hakimdir. Yabancı kelimelere çok az yer verilmiştir. Kitaptaki olaylar İtalya da geçtiği için insan isimleri yabancı isimlerdir. Anlamı bilinmeyen kelimeler 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri için azdır. Yöresel ağız ve argo sözcüklere yer verilmemiştir.

Kitaptaki tümcelerin birçoğu uzun tümcedir. Bu tümcelerdeki sözcük sayısı 10 u bile geçmektedir. Örneğin iki kitapçı dükkanı çanta,kağıt ve defter satılan anne ve babalarla tıklım tıklım doluydu ve üç yıl süreyle aşağı-yukarı her gün geçtiğim yedi sınıf kapısının üzerine açıldığı o koskocaman odayı tekrar çok sevindim tümceleri uzundur.

2) PLAN : Giriş bölümü 3. Sınıfa başlayan Enrico okulu ve öğretmenlerini tasfir etmiştir. Gelişme bölümünde Enrico başından geçen olayları anlatmıştır. Bu olaylar okuyucuya mesajlar vermektedir. Sonuç bölümünde ise Enrico nun annesine yaptığı saygısızlıktan dolayı babasının nasihatları yazılmıştır.

3) KONU : Kitabın konusu İtalya da bir mahalle okulunda 3.sınıfı okuyan bir öğrencinin yazdığı bir yıllık okul hikayesidir.

Konu ilgi çekici bir biçimde sunulmamıştır. Konusu olsun,içeriği olsun eğitici ve düşündürücü bir kitaptır.

4) KİTABIN ÖZETİ : İtalya da bir mahalle okulunda 3.sınıfa yeni başlayan Enrico yeni öğretmeniyle tanışınca ilk başta hoşlanmaz. Eski öğretmeninin o güler yüzünü hatırladıkça üzülür fakat daha sonra yeni öğretmeninden hoşlanmaya başlar. Birgün Robetti adında bir çocuk okula giderken bir çocuğun atlı tramvay yolunda düştüğünü görür. Çocuğu kurtarırken kendi ayağı atlı tramvayın altında kalır. Bunu gören Enrico üzülür. Başka bir gün Enrico nun sınıfına Calabriali bir öğrenci gelir. Öğretmen sınıfla kaynaşmasını sağlar.Uzaktan gelen bu öğrenciye iyi davranılmasını ister. Yine günün birinde annesi ve kız kardeşi ile yoksul bir kadına çamaşır götüren Enrico kapıyı açan kadını görür ve içeride sınıf arkadaşını görür. Babası olmayan crossi bütün zorluklara rağmen karanlık odada dersini yapmaya çalışır. Bu duruma üzülen Enrico nun annesi para yardımında bulunur. Kitabın sonlarına doğru Enrico annesine saygısızlık yapar.Bu olaya üzülen anne ve babası Enrico ya nasihatlarda bulunur.

5) KAVRAMLAR : Kitapta davranışların karşılandığı kavramlar okuyucuya doğru olarak verilmiştir.

D) İÇERİK ÖZELLİKLERİ

1) KONUNUN ANA DÜŞÜNCESİ : Etrafındaki öğrenci arkadaşlarına göre maddi bakımdan iyi durumda olan ve ailesi tarafından ilgi gören çocuğun bu ilgiye fazla layık olamaması.

Bu ana düşünce çocuğa doğrudan verilmemiştir. Hikayenin sonunda ana düşünce daha net verilmiştir.

Bu kitap bir çocuğun ailesine saygılı davranması gerektiğini,arkadaşlarına iyi davranmasını gerektiğini göstermiştir. Yardımlaşmanın önemi belirtilmiş ve önyargılı davranmamamız gerektiği belirtilmiştir.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

20 Yorum to “Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis”

 1. deniz on 30 Oca 2008 12:01

  ya şu kitapın özeti burdamıymışşş::::::

 2. eminenur on 05 Şub 2008 12:38

  ne zamandan beriiiiiii bu kitabı arıom

 3. tugay on 08 Şub 2008 19:26

  teşekkürler edmondo de amicis saygı ile anıyoruz

 4. tümay on 10 Şub 2008 19:12

  ayy bni çok büyük bi dertten kurtardınız tşkrlr arkadaşlar:):):)))))))

 5. özgür on 14 Şub 2008 15:24

  mükemmel bir kitab

 6. aleyna on 20 Şub 2008 00:14

  ben şu anda o kitabı okuyorum ve çok güzel bi tane daha almayı düşünüyorum

 7. merve on 26 Şub 2008 14:36

  bencede harikaaaaaaa bi kitap ama buraada hepsi altılmıo gerçeğini alıp okuyun daha gsll tavsiye:D:D:

 8. yaren on 14 Nis 2008 08:59

  tümaya katılıyorum beni de çok buyuk dertten kurtardınızz çok saolun tşkkler

 9. betül on 04 May 2008 09:50

  kitap okuma yarışmasına katılıyorum 3 gü n kalmıştı çok tşkler kitabı okusam bu kadar anlayamıyorum çünkü allah razı olsun

 10. azize on 12 May 2008 14:23

  bu hikaye yani çocuk kalbi özeti işimi çok kolaylaştırdı herkese by

 11. seda nur on 12 May 2008 22:30

  walla bu siteyi hazırlayandan allah razı olsun

 12. mert on 14 May 2008 20:14

  güzel kitap bu ben okudum

 13. melik on 25 May 2008 16:45

  çok güzel bir kitaptı.biz bu kitaptan yarın sınav olacağız. yani okumamda sınav vesile oldu.

 14. bahar on 11 Haz 2008 23:27

  ben de yarın sınav olcm,,çocuk edebiyatı açısından incelicem çok mutluyum okumamıştım

 15. furkan on 18 Haz 2008 22:28

  arkadaşlar kesinlikle bu kitabı okumanızı tavsiye ederim

 16. buseee on 09 Tem 2008 23:45

  nereden baksanız 5 yıldır bu kitab bende bi kere bile okumadım merak ettim içinde nler var mış okuyum bari bi

 17. hande on 26 Ağu 2008 19:20

  Arkadaşlar bende bu kitabun özetini arıyordum ama sonra düşündümde özete gerek yokmuş, ßu hikaye gerçektende saygı sevgi mutlluk fedakarlık anlatıyor:}her insanı etkileyecek bir hikaye …€dmondo de Amicis’e Saygılarla

 18. gözde on 31 Ara 2010 16:45

  Bu kitaba resmen hayran kaldım gerçekten bu kitabı yazmak büyük bir tecrübe ister. Bu kitabı okumya başldığım anda yolculuğa çıktım. Gerçekten bu kitabın yazarını tebrik ediyorum .Bu güzel kitap için Edmondo De Amicis’e saygılar, başarılarının devamını dilerim…

 19. arife on 07 Şub 2011 11:38

  çok güzel bir kitap hayran kaldım bu kitabı okumanızı tavsiye ederim

 20. maria on 04 Oca 2012 18:48

  This book tells the life story of human life, respect for the sacrifice that was not all he wants is for some reason … the people of the success characteristics of courage, until the truck to achieve …

Yorum yapın.