Domaniç Dağlarının Yolcusu – Şükûfe Nihal

04 Şub 2008 · Kategori: 100 Temel Eser (İlköğretim), Kitap Özetleri 

Domaniç Dağlarının Yolcusu
Şükûfe Nihal

Şukufe Nihal’in MEB tavsiyeli kitaplar listesinde de yer alan eseri “Domaniç Dağlarının Yolcusu”, Leyla ile Mecnun Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Kadın duyarlılığı ile yazılan kitap sıradan gezi kitaplarından çok farklı bir özellik taşıyor.

Onlarca esere imza atan Şukufe Nihal’in “Domaniç Dağları’nın Yolcusu” adlı kitabı Leyla ile Mecnun Yayınları’ndan çıktı. Şukufe Nihal, Domaniç Dağlarının Yolcusu’nda büyük bir hayranlık beslediği Milli Mücadele dönemini, destanlaşan kişisel bir hikâye üzerinden anlatıyor. Hikâyeye göre, Kurtuluş Savaşı sırasında İnegöl yakınlarında, Domaniç dağlarından inen bir köylü kadını, düşmana yol göstererek vatana ihanet ettiğini öğrendiği biricik oğlunu silahını çekerek öldürüyor. Yazar, bu etkileyici öyküden ve gözünde devleşen Anadolu kadınından bir iz bulmak üzere, olayın geçtiği yerlere araştırma yapmaya gidiyor. Kitap, yazarın bu gezi sırasındaki duygu ve düşünceleriyle, yaşadığı hadiselerden oluşuyor.

Yazar, izini sürdüğü hikâyeye ulaşmak isterken konakladığı duraklarda dikkatini en çok dönemin “kadın” figürü üzerine yoğunlaştırıyor. Öğretmen olmasının da verdiği şevkle, kadınların eğitiminin ve çalışmasının öneminden, yanlış evlilikler ve bunların doğurduğu sonuçlardan bahsederken; çözüm yollarını da hemen yanı başında sunuyor. İlerlemenin köyden başlayacağı fikrini savunan Şukufe Nihal, bu iş için aydınların harekete geçmesi gerektiğine inanıyor. Yazar, idealini öylesine büyük bir coşku ve samimiyetle savunuyor ki, neyin nasıl olması gerektiğinden bahsettiği bölümlerde bile kuruluğa düşerek okuru sıkmıyor.

Domaniç Dağlarının Yolcusu’nu sıradan bir gezi kitabı olmaktan çıkaran en önemli unsur, kadın duyarlığının imbiğinden süzülmesi. İlk satırlardan itibaren coşkulu, titiz, şiirsel ve zarif bir üslup okuru hemen sarmalıyor. Bunda Şukufe Nihal’in her şeyden önce bir şair olmasının payı çok büyük.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

7 Yorum to “Domaniç Dağlarının Yolcusu – Şükûfe Nihal”

 1. burak on 21 Şub 2008 17:32

  çok güzel olmuş

 2. merve on 21 Eki 2008 18:18

  müthiş bir kitaba benziyor bu kitabı almalıyım

 3. ahmet on 22 Kas 2008 17:02

  çokgüzel bir kitap

 4. hatice on 26 Kas 2008 16:24

  çok güzel bir kitap öğretmenim banada tavsiye etti ve bende okudum.Süper bir kitap:D

 5. MUSTAFA (mmck16) on 19 Şub 2009 15:39

  çoook güzel bir kıtap bence yazar bunları yaşamışş banada tavsıye ettı ve okudum mukemmel bir kıtap … ben kıtap okumayı sevmezdım ama bu kıtap bana okuyamayı sevdırdı:……

 6. Atakan on 27 Ara 2011 19:48

  çok güzel ve bu kitapla proje yapıyorum öğretmenim kesin bana 100 verecek …

 7. emel on 01 Oca 2012 16:21

  ya tebrik ederim şukufe nihali

Yorum yapın.