Fatih-Harbiye – Peyami Safa

07 Eyl 2007 · Kategori: 100 Temel Eser (Ortaöğretim) 

Fatih-Harbiye
Yazar:Peyami Safa


Kitabın Konusu

Neriman’ın kendi kültürüyle batı kültürü arasındaki kayboluşu ve doğru yolu buluşu.

Kitabın Özeti

Neriman’la Şinasi çocukluk arkadaşlarıdır. Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdiler. Neriman’ın babası Faiz Bey’dir ve Şinasi’yi de çok sevmektedir. Bazı geceler Faiz Bey’in evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkese bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini düşünüyordu.Giderek Neriman Şinasi’den soğumaya başladı. Neriman oturduğu mevki olan Fatih’i, sevmemektedir. Çünkü Fatih, doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ediyordu. Oturduğu mahalle çok eskiydi ve evler de virane gibiydi. Bir gün Macit denilen yakışıklı, zengin ve kibar birisiyle tanışır. Macit Harbiye’de oturuyordu. Harbiye, gelişmişliği ve batıyı simgeliyordu. Macit ile bir kaç sefer Şinasi’den habersiz buluşurlar. Bir gün Macit Neriman’a balo davetiyesi verir ve baloya davet eder. Nerman baloya gitmeyi çok istemektedir. Ama gitmesi için babasının iznini almak zorundadır. Tam babasına söyleyecekken babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmez ve 2-3 ay mühlet ister. Ve bolaya Şinasi ile gitmesi koşuluyla da izin alır. Elbise için vitrinleri gezmeye çıktığında dayısının kızlarına uğrar. Çünkü dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlilerdir. Eve gittiğinde bir kadının ağlamaktan harap olduğunu görür ve nedenini sorar. Nedeni kızının intiharıdır. Kızı Rus gitariste aşık olmuştur. İkisi de başta çok mutlulardır ve birbirlerini çok sevmektelerdir. Ancak çok sefil bir hayat sürmektedirler. Buda kıza tak etmiştir. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci terk eder ve adamla yaşamaya başlar. Artık balolara gidebilmekte ve her istediğini yapabilmektedir. Ancak gerçek mutluluğu bulamamaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğundan hakiki güzelliği armaktadır. Musiki, mutalaa ve samimiyet…Rus gencinde bunları bulabiliyordu ancak zengin adamda bunları bulamamaktadır.

Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.
Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler….

Kitabın Ana Fikri

Batının tekniğini almalıyız fakat kültürünü asla.

Kitaptaki Olay ve Şahısların Değerlendirilmesi

Neriman: Musiki okulunda okuyan, bigili fakat biraz batı hayranı bir kızdır. Eğlencelere gitmek istemektedir.

Şinasi: Doğu kültürünü benimsemiş, bilgili ve battı kültüründen hoşlanmayan birisidir.

Faiz Bey : Doğunun kültürü ile yetişmiş. Kendisini ve kültürünü iyi bilen, musikiyi ve sohbeti seven, bilgil ve ölçülü birisidir.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

8 Yorum to “Fatih-Harbiye – Peyami Safa”

 1. yeşim on 14 Eki 2007 16:15

  çok güzel bir site ödevlerimi yapabiliyom emeği gecen herkese tesekkürler saygılarımla

 2. alâra on 16 Eki 2007 16:48

  çooook güzl bi site hele fath harbiye ödewmdi süperr olduu bunu yapndn allah razı olsn…:):):)

 3. tuba on 24 Eki 2007 21:36

  bu site sayesinde ödevlerimi yapabiliyorum emeği geçen herkese teşekkürler

 4. onur on 05 Şub 2008 14:13

  bence çok güzl bir site kitabı zaten okumuştum ama özet yetneğim yokkk malesef yani istesm ve kitabı çok dikkatli okusamda özet yapamıyorum benm ki yeni bir kitapoluyo site çk yardmcı oldu:)

 5. ezgi su on 01 Mar 2008 19:07

  bu site harika ya ödewime çok yardımcı oldu yapanlara ve emek verenlere çokkkk teşekkürler:)):

 6. senanur on 06 Mar 2008 15:30

  cok guzel olmus tesekkur ederız cok işimize yaradı

 7. alevvv on 25 Eyl 2010 13:28

  valla saolun ya çok yardımcı oldunuz

 8. yunus on 07 Ara 2010 20:49

  bu site sayesınde ben de odevimi yaptım emegi gecenlerden Allah razı olsun kitap da cok hosuma gitti

Yorum yapın.