Kam Büre Bey Oğlu Bamsı Beyrek – Dede Korkut hikayeleri

Dede Korkut Hikayeleri
Dr. Pervin Ergun

Oğuz beyleri toplanmış yiyip içip eğleniyorlardı. Aralarında bir tek Bay Büre Bey üzgündü. Sebebini soranlara ‘benim de bir oğlum olsa böyle otursak ne güzel olurdu’ dedi. Beyler de dua ettiler, o zamanda onların duası dua bedduası da beddua olurdu. Bay Bican Bey’de kendisine bir kızı olması için dua etmelerini istedi. Onlar da dua ettiler ve Bican Bey’de dedi ki ‘şahitsiniz Allah bana biz kız , Büre Bey’e de oğlan verirse onlar beşik kertmesi olacak’. O oğul büyüdü, Büre Bey oğluna hediyeler alınmasını istedi. Bir kervan gönderdi hediye alsınlar diye. Ama kervanı yolda kafirler durdurdu.

Kafirler tam malları yağmalarken bir yiğit yetişti ve kafileyi kurtardı. Kafiledekiler de ne istersen al buradan dediler. Yiğit kılıçları ve aygırı almak istedi. Bunun üzerine bozuldular. Sebebini sorunca Büre Bey’in oğluna aldık dediler. Yiğit de düşündü: ‘Bunları burada almaktansa babamın hediyesi olarak evde alırım’ dedi ve ayrıldı. Eve gitti. Kervan varınca bu yiğidi gördüler ve tanıdılar. Onun kervanı kurtaran kişi olduğunu söylediler. Bunun üzerine Bay Büre Bey çok sevindi. Dede Korkut’u çağırdılar, oğlana Bamsı Beyrek adını verdi.Gel zaman git zaman Bamsı Beyrek ile Bay Bican’ın kızı Banuçiçek karşılaştı. Birbirlerinin beşik kertmesi olduklarını babalarından duymuşlardı ve şimdi de tanışmış oldular. Oğlan kızı tanıyınca üç öptü bir dişledi ve ayrıldılar. Oğlan eve gelip kızı istediğini söyledi. Ancak kızın kardeşi Deli Karçar’dı ve kızı isteyenleri öldürüyordu. Kızı istemeye Dede Korkut’u gönderdiler. Dede Korkut zorlukla da olsa kızı istedi. Düğünden önce bir gün Bamsı Beyrek uyuyordu.Casuslar bunu kafirlere söyledi ve kafirler gelip onu esir aldı. Yalancı oğlu Yalancuk’un da zaten Banuçiçek’te gözü vardı. Beyrek öldü deyip kanlı bir gömlek gösterdi ve herkes Beyrek öldü zannetti. Bamsı Beyrek bir yolunu bulup esir alındığı kaleden kaçtı. Yolda ozan kılığına girdi ve herkesle irtibat kurdu – gerçek kimliğini belli etmeden – .Daha sonra da kim olduğunu gösterdi ve Yalancuk’la evlenmek üzere olan Banuçiçek’i de tekrar alıp nişanladı. Dedem Korkut geldi, dualar etti.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

12 Yorum to “Kam Büre Bey Oğlu Bamsı Beyrek – Dede Korkut hikayeleri”

 1. isimsiz on 11 Şub 2008 16:33

  çoooooooook güsel ellerinize sağlık

 2. alp on 11 Şub 2008 18:06

  çok isime yaradi gercekten güsel

 3. kadir on 20 Şub 2008 14:33

  güzel mükemmel ama hepsini birsayfa yapsanız güzel olurdu

 4. levent on 31 Mar 2008 14:23

  bu siteyi yapan kişi allah senden razı olsun çok işime yaradın saol e-mail adresimi ekle bunlar yazılıda çıktı saolllllll inş ii bir not alırım………….

 5. zeynep on 02 Nis 2008 16:12

  yarışma için lazımdı saol

 6. havvanur on 16 Nis 2008 18:47

  gercekten guzel bir site butun sitelere girdik ama aradığımı bulamadım sonunda buldum tesekurler

 7. volkan on 21 Nis 2008 19:22

  saol kardeş gercekten guzel bir site butun sitelere girdik ama aradığımı bulamadım sonunda buldum tesekurler

 8. dilek on 17 May 2008 07:27

  arkadaslar ödevi buruyu tasıyan arkadasımıza duacıyım. ben fkülte öğrencisiyim ve tez hazırlıyordum.bu konu uzerine tüm dede korkut hikayeleri üzerine.çok isime yaradı saolun

 9. seda on 12 Eki 2008 15:43

  ya çok tşk ödevim çok önemliydi

 10. ccc on 25 Kas 2010 21:01

  allah senden razı olsun yarın sınavım var çok işime yaradı

 11. hazal on 30 Kas 2010 19:21

  çok teşekkürler. gerçekten çok işime yaradı.dersanede herkes dede korkut hikayelerinden birini anlatıcaktı banada bamsi beyrek denk geldi. çok saolun..

 12. furkan on 15 Ara 2010 20:19

  Allah razı olsun yarın edebiyattan yazılı var çok işime yaradı :))

Yorum yapın.