Serçekuş – Cahit Zarifoğlu

08 Şub 2008 · Kategori: 100 Temel Eser (İlköğretim), Kitap Özetleri 

Serçekuş
Cahit Zarifoğlu

“Serçekuş” çağdaş bir masal. Çocuk gibi düşünen, etrafına çocuk gibi bakan bir serçenin avcı ile başlayan macerası. “Serçekuş”un en belirgin özelliği anlatımındaki şiirselliği olarak belirir. Her yaştan okurun zevkle okuyabileceği bir kitap. Bu yönüyle “Serçekuş” çocuk edebiyatımızın klasikleri arasında önemli bir yere sahip bulunuyor.

Kitap Özeti:
Serçekuş’u bir gelincik tarlasının n içindeki yuvasında yaşar. Güneş doğmadan kalkar ve sabahın bütün güzelliklerine tanık olur. Güneşin doğuşuyla birlikte avlanmak için yuvasından çıkar. Gölbaşı Gölü’ne gelen avcıları görür. Daha sonra Kocabağ Köyü’ne doğru yol alır. Oralarda karnını doyurmaya çalışır. Orada köylüleri izler. Akabinde koruluklar arasında gezinmeye başlar. Aklına birtakım sorular gelir. Güneş vücudunu ısıttığı için onu soba gibi düşünür. Güneşi tabiatın efendisi olarak görür. Daha sonra güneşe de hakim olan bir varlığın olduğunu düşünmeye başlar. Uçarken yükselmeye başlar. Artık o kadar yükselmiştir ki her şeyin küçük olduğunu görür ve nefes almakta da zorlanmaya başlayınca geri alçalır.
Avcılardan uzak durmaya çalışır. Nedenini bilmediği bir korku içinde dağlara doğru kaçar. Kaderinden kaçmaya çalışır. Bir gün konduğu bir dalda bir avcı tarafından görülür. Avcı tüfeğini ona yöneltir. Serçekuş çok korkar. Avcıyla arasında birtakım konuşma geçer. Giderek avcıya yaklaşmaya başlar. Bu cesaretiyle ölümün korkulacak bir şey olmadığını gösterir. Avcının kendisini, Serçekuş’un yerine koyduğunu ve kendisinin de insan olsaydı neler yapabileceğini düşünür.Serçekuş’u “avcının kendisini öldürmemesini bir gün ona yardım edebileceğini söyler.” ,avcı buna çok güler. Bir kuşun ona nasıl yardım edebileceğini merak eder ve şu soruyu sorar: “Ben ölüyor olsam, Azrail başımda olsa nasıl yardım edebilirsin?” Bunun üzerine Serçekuş ölümün, Azrail’in nasıl olduğunu düşünmeye başlar. Ölümün yeni bir hayat olduğunu, Azrail’inde insanları öldüren avcı olduğunu düşünür. Avcıya biraz daha yaklaşır ve omzuna konar. Sonunda avcıyı ikna eder ve kendisini öldürmesini önler. Yine bir gün avcı avlanırken, vurduğu ördeği gölden almak için göle dalar. Birden bataklığa saplandığını fark eder. Avcı çok telaşlanır. Yavaş yavaş batmaya başlar ve aklına Serçekuş’un söyledikleri gelir. Serçekuş ona çamura gömülürse kurtarabileceğini söylemişti. Batmasına az kalmıştı ki Serçekuş başında görünür. Serçekuş avcıya yardım ederek onu kurtarır. Avcının kendisine yaptığı iyiliğe bu şekilde karşılık verir. Sonunda da Serçekuş barış güvercini gibi uçup gider.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

8 Yorum to “Serçekuş – Cahit Zarifoğlu”

 1. serçekuş on 09 Şub 2008 14:53

  Çok güzel olmuş saolun

 2. seda on 10 Mar 2008 18:54

  cok tesekur edrım işime yaradı saolun bıde hıkayeler kıtabın ozetı olsayıdı anten cehov yazarı tam super olacaktı onu lutfen yazınız bana cok gerek odevım için o benım hayatım lutfe gercekten hıkayeler kıtabının ozetınıııııııııııı

 3. ecem on 15 Nis 2008 16:59

  gerçekten çok sağol ya…Kısa olsada işime yaradı..:)

 4. ahmet gunay on 05 Eyl 2008 08:42

  cok guzel olmuş sağolun mardinden sonsuz şükranlarımı yolluyorum

 5. ALEW on 07 Eyl 2008 13:16

  süper sonunda çok güzel bi site bulabildim çokkk sağolun

 6. Seda 'Nur on 29 Kas 2011 21:52

  Emekçilerimize çookk teşekkür ederim kısada olsa bu özetin bana çok yararı oldu sonsuz teşekkürler…

 7. jbj on 07 Ara 2011 09:48

  mükemmel olmus cok sağolun

 8. eray on 04 Oca 2012 17:25

  saolun ödevim için daha doğrusu ödevlerimiz için yardımda bulundunuz bu iyiliğiniz unutulmaz unutturulmaz…

Yorum yapın.