Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat – Şemsettin Sami

24 Eki 2007 · Kategori: Kitap Özetleri 

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
Şemsettin Sami


Açıklama :

“Talat ve Fitnat’ın Aşkları” anlamında bir ad taşıyan bu roman, Türk edebiyatının ilk yerli romanıdır. Asıl önemi bundan kaynaklanmaktadır. Acemice yazılmış, teknik yönden birçok zayıf yönü bulunan bu roman, romantizmin bir ürünü sayılabilir. Eser toplumun önemli sorunlarından biri olan görücü usulü ile evliliğin sakıncalarını konu edinmektedir. Romanın dili dönemine göre oldukça sade sayılır.

Özet:

Talat, küçük yaşta babasız kalır ve annesi tarafından büyütülür. İşyerine gidip gelirken Hacı Mustafa’nın dükkânına uğrar. Hacı Mustafa, Fitnat’ın üvey babasıdır. Fitnat’ın annesi, Fitnat’a hamileyken kocasından ayrılmış, Hacı Mustafa ile evlenmiştir. Bu evlilikten birkaç yıl sonra Fitnat’ın annesi ölmüş, Fitnat öksüz kalmıştır.

Talat, Hacı Mustafa’nın üvey kızı Fitnat’ı tesadüfen görür ve ona âşık olur. Sevgisi karşılıksız kalmaz; Fitnat da Talat’a tutulur. Hacı Mustafa, kızı Fitnat’ı hiç dışarı çıkarmamakta, adeta evde hapis tutmaktadır. Talat, bir gün çarşaf giyer, kadın kılığına girer ve Fitnat’ın yanına çıkar. İki sevgili birbiriyle konuşurlar.

Hacı Mustafa, Fitnat’ı Ali Bey adında zengin ve yaşlı bir adamla evlendirmeyi düşünmektedir. Fitnat ise buna yanaşmaz; çünkü Talat’ı sevmektedir. Sonunda Hacı Mustafa’nın dediği olur; fakat Fitnat buna dayanamaz ve intihar eder. Fitnat’la evlenen Ali Bey, Fitnat’ın boynuna takılı muskayı açıp okur ve deliye döner. Çünkü öz kızıyla evlenmiştir. Ali Bey bir süre sonra delirir ve ölür. Ardından bütün bu olanlara dayanamayan Talat da yatağa düşer; çok geçmeden o da yatağa düşer; çok geçmeden o da ölür. Roman, bu acıklı sonla biter.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

10 Yorum to “Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat – Şemsettin Sami”

 1. merve on 07 Kas 2007 15:06

  bencede süper bi kitap hem başında talat ın annesi ve babasının aşk hikayesinide anlatıyor.herkese tavsiye ederim.=)

 2. özge on 29 Oca 2008 01:06

  kitabın dili cok sade fakat sonunda gelısen olaylar cok abartılı ozellıkle ayşe bacının ağlamaktan kor olması cok sacma ama kıtap surukleyıcı

 3. tuba on 03 Şub 2008 22:21

  bence bu kitap süper okuduğum zaman ağladığımda oldu hacıbabaya çok kızdım fakat fitnat ne güzel talat ile evlenecekti gitti zengin olan ali beye verdi: oh buda babası çıktı iğrenç bişii:: ama fitnat ile talatın aşkı süper bir biçimde anlatılmışş

 4. hilal on 03 Haz 2008 17:51

  bncede çok güzel bir kitap bnde herkese tavsiye ederm sınavda süperrr olacak walla :) ne kadar yardımcı loldunuz bilemezzsniz :) ALLAH razı olsun :)

 5. aslı on 27 Eyl 2008 13:49

  kitap hakkaten çok güzelmiş ya.ben de yeni okudum.ama çok kötü bitiyo be.

 6. dgny on 07 Eki 2008 21:27

  ya harbiden kitap güzel yaa. Onu bunu geç yazılımızda çıkıcak o bakımdan bayağı iş gördü bu ozet yaa. ama kitabın tamamınıda okumayı çok isterim vede en kısa zamanda okurum.;)

 7. merve gürhan on 12 Oca 2011 15:12

  bende o kitabı okudum talat ile fitnatın aşkını bi kenara bırakın talatın annesiyle babasının aşkları daha güzel okumanızı tavsiye ederim

 8. merve gürhan on 12 Oca 2011 15:13

  bende o kitabı okudum talat ile fitnatın aşkını bi kenara bırakın talatın annesiyle babasının aşkları çooooooooooooook daha güzel okumanızı tavsiye ederim…

 9. büşra on 13 Eki 2011 19:37

  kitap çok güzel herkese tavsiye ederim ama sonu hüzünlü bitiyor herkes ölüyor çok üzücü

 10. ümmü kelem on 23 Ara 2011 10:54

  hikaye çok güzel ama sonu çok üzücü

Yorum yapın.