Tevfik Fikret

21 Oca 2008 · Kategori: Biyografi 

(24 Aralık 1867, İstanbul – 19 Ağustos 1915)
Edebiyat-ı Cedide şairi.

1888’de Galatasaray Lisesi’ni bitirdi ve yine aynı lisede öğrentmenlik yaptı. Devlet dairelerinde memuriyet, okullarda öğretmenlik yaptı. Okul yıllarında başladığı şiirle ilgilenmeyi sürdürdü.

Servet-i Fünun dergisinin çevresinde şekillenen topluluğa katıldı. İlk kitabı Rubab-ı Şikeste (Kırık Saz) 1900’de yayımlandı.Tevfik Fikret’in Türk şiirinin Batılı bir kimlik kazanmasında rolü büyüktür.

Fikret’in Abdülhak Hamit’in ve Galatasaray sultanisi’nden hocası olan Recaizade Mahmut Ekrem’in tesiriyle Batılı anlayıştaki şiire yönelmiştir.Fikret’in Servet-i Fünun anlayışına bağlı şiirlerinde işlediği konular özelikle aşk,tabiat ve günlük yaşamda karşılaşılan bazı küçük sorunlardır.

Fikret, Servet-i Fünun topluluğunun dağılmasından sonra yazdığı şiirlerde toplumsal konulara yönelir.Bu şiirlerinin ana teması “hürriyet ve “medeniyet”tir. İlk şiirlerinde sanat için sanat düşüncesinde olan şair , daha sonra ki şiirlerinde toplumcu bir anlayışa yönelir. Toplumu sıkan hürriyetsizliğe karşı yazdığı “Sis” şiiri, büyük yankı uyandırır.Fikret,sanatının bu ikinci döneminde insanları birbirine düşürdükleri için bütün dinlere düşmandır.Tarihe ve kutsal değerlere de karşıdır. Fikret şiirlerinde çoğu zaman aruz ölçüsünü kullanmıştır.Şiirde beyit bütünlüğünü kırmış,anlamın bir beyitte tamamlanması geleneğini ortadan kaldırmıştır.Nazmı nesre(şiiri düzyazıya)yaklaştırmıştır.Fransız şiirinden alınan soneyi şiirlerinde kullanmış,Divan şiirinin müstezat nazım şeklini tanınmaz hale getirerek “serbest müstezat”biçimini geliştirmiştir. Fikret,parnasizm akımından etkilenmiştir ve parnasyenlere bağlıdır.Fikret’in “manzum hikaye” türünde şiirleri vardır;Balıkçılar,Nesrin,Ramazan Sadakası,Hasta Çocuk”gibi. Fikret çocuklar için yazdığı şiirleri hece ölçüsünü kullanarak yazmıştır ve bu şiirlerini “Şermin”adlı bir kitapta toplamıştır.Şiirlerini “rübab-ı Şikeste ve oğlunun adını verdiği “Haluk’un Defteriadlı kitaplarda toplamıştır.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

2 Yorum to “Tevfik Fikret”

  1. İlköğretim için 100 temel eser » Kitap Özetleri on 04 Şub 2008 21:01

    […] 5. Ömer’in Çocukluğu (Muallim Naci) 6. Gulyabani (Hüseyin Rahmi Gürpınar) 7. Şermin (Tevfik Fikret) 8. Altın Işık (Ziya Gökalp) 9. Yalnız Efe (Ömer Seyfettin) 10. Çocuk Şiirleri (İbrahim […]

  2. bafralıerhan on 19 Nis 2008 19:47

    güzel bilgi emeğiniz için teşekkürler

Yorum yapın.