Tom Sawyer – Mark Twain

16 Eyl 2007 · Kategori: 100 Temel Eser (İlköğretim), Kitap Özetleri 

Tom Sawyer
Yazar:Mark Twain

1. Yazarın Hayatı:
Mark Twain (1835-1910)
Amerikan edebiyatının en tanınmış mizah yazarlarından biridir. Asıl adı Samuel Clemens’tir. Fakir bir kasaba avukatının oğlu idi. 12 yaşındayken Hanibal şehrinin küçük gazetesine çırak olarak girdi. 17 yaşına kadar Missouri eyaletindeki birçok gazetelerde çalıştı. Sonra , Mississippi nehrindeki gemilerde miçoluk aldı, dümenciliğe kadar yükseldi. Sonradan eserlerine geniş konular veren izlenimleri bu bitip tükenmez nehir gezilerinden edindi. Yazılarında kullandığı “Mark Twain” adını da gemicilerin suyu iskandil ederken kullandıkları “mark twain” (iki kulaç) deyiminden almıştır.
1861’de İç Savaş başlayınca, Mark Twain de, kendisi gibi gençlerle birleşerek, Kuzeylilerle savaştı. Savaştan sonra, altın arayıcılara katılarak San Francisco’ya gitti. Maceralarla, yoksulluklarla geçen devrelerden sonra yazarlığa heves etti. “Califonian” adlı dergide çıkan ilk yazıları büyük ilgi gördü.

Çoğu, çocukluk, gençlik, anıları olan bu yazılar ince nüktelerle doluydu. Mark Twain, kısa zamanda bol para kazanmaya başladı. Yalnız zenginleri hayatına katılmaktan uzak kalıyor, halk arasında alışa geldiği yaşayışı devam ettiriyordu. Hawaii adalarına, Avrupa’ya Asya’ya geziler yaptı. Yazı ile birlikte, konuşma-konferans şeklindeki mizah türünün de eşsiz bir temsilcisi halinde, hemen bütün Amerika’yı dolaştı. Hayatının son yıllarında ailevi felâketlerle karşılaştı, arkasından iflaslara, altından kalkması zor borçlara sürüklendi, Avrupa’ya çekilip bütün gücü ile yeni eserler yazarak, borçlarını ödedi.
Amerika’ya döndüğünde, iyice kuvvetten düşmüş bulunuyordu. Bir süre Bermuda adasında dinlendi. Son günlerin yaklaştığını anlayınca adadan ayrıldı, yurduna döndü, 74 yaşında Redding-Stormfield’de öldü.

Sanatı Eserleri
Mark Twain’in sade, doğal bir anlatışı vardı. Olayları, yapmacık katmadan, olduğu gibi anlatır. Yormadan düşündüren, güldürürken düşündüren bir gerçekçiliği vardır. Çocukluk, ilk gençlik yıllarının biraz değiştirilmiş hikayesi olan “Tom Sawyer” Amerikan edebiyatının klasik eserlerinin başlıcalarındandır. “Dış Ülkelerde Bir Gezi”, “Mississipi Üzerinde Hayat” gibi büyük kitaplardan başka, kısa yazılarını toplayan bir çok eseri vardır.

2. Özet
Hikayede Tom‘un cezadan kurtulmak için herkesi şaşkına çevirecek zeka oyunlarını ve sonunda bunlardan nasıl kurtulduğunu yazıyor. Tom hikayede kendi dünyasında (nehirlerin, ormanların, mağaraların ve adaların dünyasında) bir kahraman gibi yaşar.
Tom, Missouri’ye bağlı St. Petersburg köyündeki “haşarı” çocuklardan biridir. Pervasız, tembel, çıldırtıcı ölçüde meraklı olan bir okul çocuğu ve teyzesi Polly Teyze için tam bir baş belasıdır. Bir gün Tom, Huck, Joe herkesten gizli bir plan yapar ve adaya kaçar. Herkes onları öldü sanıp cenaze töreni yapar ama törende ortaya çıkınıca herkes oyun olduğu anlaşılınca herkes onlara karşı tavır alır. Ama Tom ve Huck bu iştende kasabada yaşayan Bayan Douglas’ı öldürmek için plan yapan haydutları ortaya çıkararak kurtulur. Daha sonra haydut Kızılderili Joe’yu hapse atarlar. Ve onun definesinin yerini tek bilenler olarak Tom ve Huck defineyi yerinden çıkarır zengin bir hayat sürerler.
3. Kişiler
Tom Sawyer: Haylaz ve yarmazda olan zeki bir çoçuktur.
Huckleberry Finn: Mahallenin en haylaz çocuğu olan Huck, Tom’dan eksik bir yanı olmayan mahalle çocukları haricinde kimsenin sevmediği biridir.
Polly Teyze:İyi kalpli ama çok sinirli görünen ve yaşlı bir kadındır.
Joe:İçine kapanık olan Joe kendi dünyasında korsan olmak isteyen bir çoçuk.
4. Ana Düşünce: Bir çocuğun kahramanlıklarla dolu dünyası.
5. Dili: Türkçe (Çeviri)
5. Genel Yargı: Roman şimdiye kadar okuduğum en harika ve beni çok etkileyen yazıdır. Hikaye sade ve abartılmadan ve güldürürken düşündüren bir yapıda yazılmış ilk daktiloyla yazılan romandır. En büyük özelliği gerçeğin kağıda dökümüdür.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

19 Yorum to “Tom Sawyer – Mark Twain”

 1. mehmet on 08 Eki 2007 19:36

  neden mark twain in hayatı yok ben
  mark twainin hayatını yazmak istiyorum

 2. sinan on 15 Eki 2007 13:56

  benim adım siana aydoğan bu kitabı okusunlar tek diliğm budur
  başarılar dilerim okuyun v yaşayın

 3. kankalar on 20 Eki 2007 14:51

  2 saat aradık sonunda buldukk yaa bence çok gusel ve iyi bi sitee çok teşekkürlerrr…

 4. süreyya on 29 Eki 2007 09:54

  Ya bence bu kitap özeti olayı çok güzel. Okuldan kitap aldımhoca bu hafta herkese okuduğu kitabı amlattıacak. Bende son gün kitabın yarısını okuyabildi. Ama aldığım kitabın özeti hiçbiryerde bulamadı. Ama TOM SAWYER kitabı var sınıfta yani bu kitabı şimdi anladım. Sınıftan alırım okurum ama zamanım olmazsa burdan öğrendiklerimi anlatıcam.
  BANA ÇENESİ AMMA DÜŞÜKMÜŞ DEMEYİN. BENİM PARMAKLARIM DÜŞÜK.
  Ayrıca bu siteyi bütün dostlarma dağıtacağım. ÇOK TEŞEKKÜRLER ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN
  NE MURADINIZ VARSA VERSİN. 🙂

 5. sema on 30 Eki 2007 09:35

  merhaba ben tom sawyer hikayesini okuyorum yarısına geldim çok güzelama kafa karıştırıcı biraz ayrıntılarla anlatsaydınız çok sevinirdim her ayrıntısını anlatmmassınız gerci adı üstündeözet neyse çok sevindim bu öözete bana yardımı olacak by

 6. DAMLA on 03 Kas 2007 18:27

  mrb ben damla mark twın ın kitalarnı çok beyeniyorum…

 7. ANDAÇ on 11 Kas 2007 14:49

  merhaba ben tom sawyer kitabını okudum
  özeti çıkarırken kafam karıştı zorlandım özetinizden faydalandım
  çok teşekkür ederim
  TÜM ARKADAŞLARIMA TAVSİYE EDECEĞİM

 8. seda on 21 Kas 2007 17:30

  slm ben seda mark tavainin kitaplarını çok beğeniyorum:D

 9. ebru on 03 Oca 2008 21:11

  bencede çok harika bier kitap bende bu kitabı yarısına kadar okumuştum anlamıştım ama oraya kadar tamı tamna çok güzeldi ama hoca
  aldı.anlatıcaktık ama burda okudum anladım by

 10. isimsiz on 07 Oca 2008 18:31

  bence bu site güzel:S

 11. emre on 13 Oca 2008 16:27

  nefisbirkitap:)

 12. R£İs on 13 Oca 2008 23:39

  bnde çhk beendeim ödevime de yardımcı oldu çok teşekkür ederim editöre 🙂

 13. gorkem on 14 Oca 2008 12:38

  ben okumadim am arkadaslarim okudu. onlarin anlattigina gore cok zevkli bir kitapmis. ben de o kitabi ariyorum. bulsam hemen okuyacam. bence sizde okuyun.benden size tavsiye hemen okuyunnn

 14. merve on 27 Oca 2008 19:38

  çok ama çok teşekkür ederim sayenizde 4 özetten 3 özetim kaldı

 15. onur on 28 Oca 2008 17:14

  Benim şuana kadar o kuduğum en güzel kitap ve en çok sürükleyici kitap kitabı 2 günde bitirdim.Çok güzel bir site elinize sağlık

 16. kumsal on 29 Oca 2008 10:57

  yha arkadaşlar ben önceden bu kitabı okumuştum gerçekten çok gzl ama kendim alıp okumuştum bu sefer okulda dağıttılar ve baana bu kitap çıktı bu özeti almak istiyorum ama doğru olup olmadığı konusunda biraz tedirginim açıkçasıı:s

 17. yk on 31 Oca 2008 12:51

  roman süper enfes bşi yaaaaa bu kitap tam 184 sayfa ama bn 2 günde bitirdim
  insan okuyunca bırakamıyo

 18. ayşe on 03 Şub 2008 12:38

  güzel bir kitab ama çok uzun iyi okumanızı tavsiye edrim

 19. nükhet:) on 04 Şub 2008 13:59

  gerçekten çok teşekkür ederim bu özet bana çok yardımcı olacak:)