Yalnız Efe – Ömer SEYFETTİN

08 Eki 2007 · Kategori: 100 Temel Eser (İlköğretim) 

Yalnız Efe
Yazar:Ömer SEYFETTİN

1.KİTABIN KONUSU:
Kezban isimli genç bir kızın ,uğradığı haksızlık sonucunda, kendisi ve mağdur duruma düşen halk için ,zalimlere ve halkı soyan kişilere karşı yaptığı mücadele anlatılıyor.

2.KİTABIN ÖZETİ:
Kumdere isimli bir köyde yaşlı bir ihtiyar ile Kezban isimli kızı yalnız yaşamaktadır.Bu ihtiyar biraz mal ve mülk sahibi idi.Yörük Hoca isimli bu ihtiyar köyün fakirlerine ,dullarına ve öksüzlerine yardım ederdi.Fakat bu ihtiyar düzenin bozulmasından dolayı büyük bir huzursuzluk içinde idi.Bunun için de ağzından‘Ah bir genç olsam!’ sözleri hiç düşmüyordu.Köylüler tarafından da sevilen Yörük Hoca, evinde düzenlediği toplantılarda bu konuları onlara da anlatırdı.
Kumdere Köyü’nün yakınlarında ovanın en zengin köyü olan Küçükalan isimli bir köy bulunmaktaydı.Eseoğlu isimli faizci Küçükalanlıların hepsine faize bağlamıştı. Bu yüzden de borcunu veremeyen Küçükalanlıları mahkum etmişti.Yörük Hoca Eseoğlu’nun ne kadar kötü bir adam olduğunu bildiği için zavallılara haber göndermişti.Fakat sözünü dinletemedi.İşte sonunda Eseoğlu bütün arazilerini zaptetmişti.Eseoğlu aynı planı Kumdere’ye uygulayamadığı için biraz hırslıydı.Bu yüzden bütün memurları ve devlet görevlilerini kışkırtıyordu.Her yeni gelen kaymakama burasının eşkıya yatağı olduğunu söylüyordu.Halbuki Kumdere halkı ,kendi geçimlerini kendileri sağlardı.Ova işleri ve avcılıkla uğraşan halkın hiçkimseye zararı yoktu.

Bir gün kasabadayken Yörük Hoca ile Eseoğlu karşılaşır.Yörük Hoca o sıralar harmanı yeni sattığından biraz para sahibi idi.Eseoğlu Biraz borç para ister.Yörük Hoca’da istediği parayı verir.Üç sene geçmesine rağmen Eseoğlu hala borcunu vermemiştir.Fakat Yörük Hoca Eseoğlu’ndan borcunu almaya karalıdır.Bir gün Yörük Hoca borcunu almak için Eseoğlu’nun yanına gider.Olmusuz bir tepkiyle karşılaşan Yörük Hoca borcunu alamamıştı.Bütün bu ısrarları sonucunda Eseoğlu’nun kahyasının kardeşi tarafından öldürülür.Kızı Kezban’a bu haber tez ulaşır.Bu haber karşısında Kezban adeta yıkılmıştı.Olduğu yere çökerek ağlamaya başladı.Sonradan Kezban babasının ölüsüne gitmeye karar vermişti.Hiç durmadı ,dinlenmedi.Bir an evvel babasına kavuşmak istiyordu.Sonunda çiftliğe ulaşmıştı.Hala babasının kim tarafından , niçin vurulduğunu düşünüyordu.Bir taraftan da bunu Eseoğlu’nun başkasının yaptıramayacağını düşünüyordu. Çünkü Eseoğlu başta babasını olmak üzere bütün köylünün düşmanıydı.Kezban kahyanın yanına varmıştı.Kahya önce Kezban’ı baştan aşağı süzdü.Sonra Kezban’a babasının büyük bir bela olduğunu ve başlarını derde sokmamak için öldürdüklerini büyük bir keyifle anlatıyordu.Kezban donmuş kalmıştı.Sonra Kezban’ı babasının ölüsünün yanına götürdüler.Kezban uşağa da babasını kimin öldürdüğünü sordu.Fakat yanıt alamamıştı.Ertesi gün Yörük Hoca’nın ölüsü bütün köylüler tarafından köye götürülüyordu.Hoca’nın yakın arkadaşları’Senin öcünü kim alacak?’ diye bağırıyorlardı.Kezban vuranı bulmaya karalıydı.Bunun için heryere başvurmuştu.Fakat hiçbir sonuç alınamadı.Eseoğlu’nun çobanlarına da hep babasının nasıl vurulduğunu sorardı.Sonunda aptal ve saf bir kişiliğe sahip bir çobandan babasını kimin vurduğunu öğrenmişti.Şimdi sırada babasını öldürenlerden öcünü almaya gelmişti.Kezban öcünü bir bir almıştı.Babasının kanı yerde kalmamıştı.Bundan sonraki tek hedefi ise köylüyü soyan ,masum insanlara zulüm eden haksızlara karşı mücadele etmekti.
Onun bu cesareti halk tarafından da beğenilmişti.Kezban artık Yalnız Efe ismiyle anılmaya başlamıştı.Kendisini sadece kadınlar ve genç kızlar görebiliyordu.Yalnız Efe’nin kız olduğunu bilmeyenler ise duyunca çok şaşırıyorlardı.

3.KİTABIN ANA FİKRİ:
Haksızlığa uğradığımızda hakkımızı sonuna kadar savunmalıyız ve bizi mağdur duruma düşürenlerle sonuna kadar mücadele etmeliyiz.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Köylülerin Eseoğlu’ndan borç almaları olayların büyümesine neden olmuştur.Eseoğlu bu şekilde köylüleri zor duruma düşürmüştür. Kezban’ın vermiş olduğu mücadele ve göstermiş olduğu çaba onu sonuca götürmüştür.Yörük hoca iri yapılı bir fiziğe sahiptir.Köylüye ve mağdur durumda bulunanlara gösterdiği yardımlarla canayakın ve yardımsever birisi olarak tanınırdı.Kızı Kezban da ,babası gibi iri yapılı bir fiziğe sahiptir.Bunun yanında da çok güzel bir kızdir.Mücadeleci kişiliğiyle istediği herşeye ulaşmıştır.Eseoğlu;imansız,dinsiz, merhametsiz bir faizciydi.

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Yalnız Efe Romanı öğretici bir roman olması yanında, verdiği mesajlarla da zaman zaman düşündürücüde olmuştur.Daima mücadeleci bir kişiliğe sahip olmamız önerilmektedir.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
Ömer Seyfettin(Balıkesir 1884-İstanbul 1920)
Harbiye’yi bitirip subay çıktıktan sonra çeşitli yerlerde görev yaptı. Kendini yalnız edebiyata vermek ve hayatını kalemiyle kazanmak isteğiyle, öğrenim parasını ödeyerek askerlikten ayrıldı.(1910)Genç Kalemler Dergisi’nde çalıştı.Kimi hikayelerinde yaşadığı dönemin Osmancılık,Türkçülük,Batıcılık gibi siyasal akımlarını ele almıştır.Çoğu hikayelerinde mizah çeşnisi vardır.en önemli esreleri;Efruz Bey,Harem, Kaşağı,Falaka,And,Kurumuş Ağaçlar,Keramet,Sanduka’dır.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

71 Yorum to “Yalnız Efe – Ömer SEYFETTİN”

 1. tuğçe on 22 Kas 2008 17:00

  tşkler çok işe yaradı arkiyle beraber yazdık bu site için tüm emeği geçenlere teşekkürler EMEĞE SAYGI…

 2. gözde on 20 Ara 2008 14:37

  cok tesekkurler… gercekten gerekliydi

 3. abidin on 24 Ara 2008 20:37

  tesekkur ederim

 4. bebiş on 11 May 2010 18:26

  gercekten süper bi kitap okumayanlara tavsiye ederim

 5. aygül on 13 May 2010 16:47

  gerçekten çok güzel yalnız efe daha sonrada okumuştum ama yine okuyum deddim

 6. irem on 01 Eki 2010 13:10

  gerçekten süper

 7. bengisu on 12 Eki 2010 15:40

  gerçqten süper bi kitap bu kitabı okuyunca cesarerli olmayı öğrendimm 🙂 😀 😀

 8. apdullah on 02 Kas 2010 14:09

  sie
  mallar

 9. Ebru. on 21 Kas 2010 10:07

  çok güzel hikaye bitirdim ama hala okuyorum

 10. elif on 22 Kas 2010 20:23

  çok güzel bi hikaye arıyodum yeni buldum çarşambaya kompozisyonumu götüreceğim için burdan özetini okudum ama mutlaka kitabın tamamını okuyacağım

 11. Kübra on 28 Kas 2010 21:05

  Yarın öevim var ama sitenizde Ömer Seyfetti’in Ay Sonunda adlı kitabının özetini bulamadım yardımcı olmanızı önemle rica ederim…

 12. feyza on 01 Ara 2010 20:38

  çok güzel uzun veya kısa olmamaış
  bunu hazırlayanlardan allah razı olsun
  yazılı vardı işallah bana yardımcı olur
  şimdiye kadar okuduğum kitapların arasından en güzeli
  saolun:)xD

 13. rümeysa on 13 Ara 2010 14:19

  ay çok teşe3kkür ederin yarın sınavım var

 14. defne on 15 Ara 2010 18:44

  sınavıma çok yardımcı oldu saolun kim yazdıysa ellerine sağlık

 15. ela on 24 Ara 2010 17:49

  proje ödevime çok yardımcı oldu teşekkür ederim

 16. mevlüt on 05 Oca 2011 16:49

  performans ödevime çok yardımcı oldu teşekkür ederim.

 17. soner on 06 Ara 2011 15:11

  oh be ikide bu siteyi bulmuşum öüretmenden 0 alcam die çok korktum saolun 😀

 18. umuttalha on 15 Ara 2011 19:38

  çok güzel bir hikaye bana çok yardımcı oldu Türkçe’ den 100 alacağım işallah yazana teşekkürler

 19. hülya avşar on 27 Ara 2011 21:42

  teşekür ederim bana çok yardımcı oldu sınavdan 100 aldım 🙂

 20. yasmin on 19 Nis 2012 17:58

  çok işime yaradı yarın yazılım vardı zaten özetini çıkarmamızı ve 20 soru yazmamızı istdi hopcamız bide 20 sorucuk yazsaydınız dah güzel olurdu kim yazdıysa ellerine sağlık çok güzel olmuş

 21. ismini vermek istemeyen yazıcı on 03 Mar 2016 11:11

  sınavı var 4. sınıfların hepsi yalnız efenin sınavını yapqacak ama biz okuyamadığımız için burdan okuyoruz4.sınıflara başarılar yazar yani ömer seyfetdin tşkr ama 1 şeydenhoşlanmadım kitap çok uzun ve pahallı yani kaç tl olduğunu sormayın çünkü 20 tl

Yorum yapın.