KANSERİN BELİRTİLERİ

25 May 2008 · Kategori: Diyet-Sağlık 

Tarama testleri karmaşıklık ve mahiyet açısından değişiklikler gösterir. En yaygın bir şekilde kullanılan testlerin çoğu yüksek risk altındaki kişilerde sık görülen kanser biçimlerini bulacak şekilde tasarlanmıştır. Kanser tarama testleri pratik olmalıdır. Yapılan test, kanseri, tamamen iyileşme şansının hâlâ yüksek olacağı şekilde erken belirlemelidir.

Kanser için periyodik tarama testleri tüm kanser vakalarında ve çeşitlerinde aynı önleyici değere sahip değildir, örneğin akciğer kanserinde, özellikle eğer sigara içiyorsanız, ara sıra göğüs röntgeninin çekilmesi veya balgam tahlili, yaşamınızı sürdürme şansını belirgin bir şekilde artırmayacaktır. Erken dönemde test etme hâlâ önemli olmasına rağmen, akciğer kanserinde yaşama oranı hâlâ yüzde 15 in altındadır. Sonuç olarak, eğer sigara içiyorsanız veya evinizde veya işyerinizde kimyasal maddelere maruz kalıyorsanız, akciğer kanserinin taranması konusunda öğütlerini almak için doktorunuza başvurunuz. Ancak hastalığın belirtilerini gözlemekten daha önemli olan bir şey, potansiyel karsinojenlere (kansere neden olan maddelere) maruz kalmanızı azaltacak her şeyi denemektir. Sigarayı bırakmak böylesi stratejilerden biridir.

Diğer kanserler yaşama oranı belirgin bir şekilde artacak kadar erken teşhis edilebilir. Aşağıda belirtilen kanser tarama testleri, Amerikan Kanser Derneği tarafından önerilen kanser önleme programının bir parçasıdır.


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

1 Yorum to “KANSERİN BELİRTİLERİ”

  1. ayse çevik on 10 Eyl 2008 14:04

    benim şikayetlerim-baş ağrısı,birisi konuşurken onun söylediklerini hatırlayamamk,baş dönmesi, halsizlik çok yemek yememe rağmen aşırı zayıflamak mesela doğumdan sonra 2 ay içinde 25 kilo vermek,tansiyon düşüklüğü, büyük dışkımı sık sık yapma hissi,aç kalınca titreme,nefes almada güçlük çekme,mide bulantısı,ellerimde uyuşma ne olursunuz bana yardım edinözellikle be halsizlik baş ve sırt ağrılarımın sebebi nedir.birde idrar yolu ve kadın hastalıklarından iltap var ne olur biran önce cevap verin hangi bölüme gideim
    hayatımda 47 kiloya düşmemiştim normal kilom 54-55 di

Yorum yapın.