Nasreddin Hoca (1208-1284)

07 Tem 2008 · Kategori: Biyografi 

Sivrihisar’ın Hortu yöresinde doğdu, Akşehir’de öldü. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü, babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237’de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi, İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü.

Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Daha sonra Akşehir’e yerleşerek burada imamlık, kadılık ve müderrislik görevlerinde bulunur.Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.

Onun yaşamıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden, söylentilerle karışmış, yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır. Bu söylentiler arasında, onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu, kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur’la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin bu yıl 49.’su gerçekleştirilecek:

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin bu yıl 49.’su gerçekleştirilecek.

Şenlik her yıl olduğu gibi bu yıl da, 5 – 10 Temmuz tarihleri arasında Türk ve yabancı misafirlerin katılımlarıyla düzenlenecek.

Şenlik Programı İçin Burayı Tıklayınız


Yazının Devamını Oku »


Yorumlar

Yorum yapın.